Téma – Kam s českým videoartem

Téma – Kam s českým videoartem

 

Videoart pohybující se na pomezí výtvarna a filmu od svého vzniku ve 20. letech 19. století oslovuje stále více umělců přesto mnohou veřejností opomíjený a přehlížený. Nejeví se zatím pevně zachycený na svém místě. Jeho krátká historie není ještě dostatečně reflektována. Pravda, v tak krátkém časovém období, není ani příliš možné pokoušet se o něco, co dokáže až dostatečný odstup. Přesto takovéto snahy nejsou zbytečné. Videoart si jistě zaslouží živou a bohatou diskusi o sobě jako o minulém, současném i budoucím.

Otázka, kterou si nelze ve spojení s video uměním nepoložit, se týká jeho prezentace. Pro vizuální umění většinou platí, že je lepší zažít jej naživo. Rovněž videoart se řídí tímto nepsaným pravidlem. Je však výhodou, že je pro diváka zachytitelný mnohdy pouze na výstavě, nebo představený na ne příliš častých projekcích? Má jeho ojedinělost zásadní význam? Určitý problém vzniká, pokud je video přísně závislé na způsobu své instalace a zprostředkovává svou dočasností neopakovatelný zážitek.

Další otázkou je, jak tedy vhodně prezentovat videoartovou tvorbu? Je opravdu vhodný holý prostor galerií, ve kterém návštěvníci přeskakují tato díla, ba dokonce záměrně se jim vyhýbají na základě jakéhosi vnitřního předsudku? Nebo by videoart měl více patřit do kin? Či někam úplně jinam? Můžeme ho ale z galerijního prostoru vyloučit úplně? Stojí na neurčité hraně. Patří do svého specifického prostoru, který není zatím přesně definován (alespoň já to tak cítím). Je tedy zádrhel v tom, že divák s tímto druhem umění ještě natolik nesžil a nenaučil se ho vnímat, nebo v jeho prezentaci?

Exkurz: Fluxus Film: Zen For Film (Nam June Paik, 1962-1964) - „zakladatel“ videoartu Nam June Paik nechal v projektu Zen for film promítat na plátno čistý nevyvolaný film o stopáži 30 minut, vznikl tak jakýsi prototyp pro analytickou dekonstrukci filmového média. Ukázka.

Pozvánky: audiovizuální projekce a  přednáška Tomáše Pospiszyla o něměckém videoartu – prostor Školská

Autor: Kristina Vazačová

No Responses to “Téma – Kam s českým videoartem”

Leave a Reply