Start – Up aneb „Vkročení na scénu“

Středověký Dům U Zlatého prstenu, objekt Galerie hlavního města Prahy, za svými zdmi skrývá možnost vidět mladé umění mladých českých umělců.

Odstartoval druhý ročník výstavní program představující mladé a veřejností často dosud nepoznané umělce. Zde tvůrci dostávají vynikající příležitost samostatné výstavy v rámci zajímavého projektu pořádaného kvalitní institucí a možnost ověřit si své vlastní umělecké postoje a názory, vůbec zhodnotit svou dosavadní tvorbu.

První cyklus Start – Up ukázal díla deseti autorů v zastoupení pěti žen a pěti mužů bez omezení výrazových prostředků. Výstavní projekt vytvořil Jakub Janovský, jeho nevšední instalace Kango Mortale propojila figurální nástěnnou malbu s bodyartovou projekcí. Mezi dalšími vystavujícími v úvodním ročníku byli Jakub Lipavský, Adam Vackář, Tomáš Džadoň, Nikola Čulík, Adéla Babanová, Dagmara Živanović, Alice Nikitinová, Markéta Hlinovská a Start – Up I uzavřela Dana Sahánková souborem kreseb Chtěla bych to vědět týkajících se nejednoznačnosti emocionálního světa.

Pokračující výstavní program tentokráte s označením Start – Up II zahájil v září loňského roku pozoruhodný Jan Pfeiffer videoinstalací Kruhová cesta, která vznikla během jeho stipendijního pobytu na Cooper union V New Yorku. Nyní je projekt za svou polovinou a po Miroslavu Poláchovi, Kryštofu Peškovi, Martinu Nytrovi a Pavle Scerankové jako šestý tvůrce vstupuje svým dílem Kustodka Petr Dub.

Hlavním cílem celého projektu je zviditelnit zatím méně známé a neznámé tváře českého umění a zpřístupnit jejich poznání bezplatně všem návštěvníkům. To se rozhodně daří, lidé poznávají a pronikají do tajemství současné tvorby u nás. Mně osobně se velmi líbí koncepce jedné menší, však prostorné místnosti, kde nikdy nejste vystaveni kvantitě na úkor kvality svého zážitku. Hovořím o novým konceptuálním počinu Petra Duba.

Jeho práce jsou velmi precizní a neuvěřitelně přitažlivé, dlouhodobě se zajímá o rozšíření konceptu závěsného obrazu, či jeho revizi. Tématem aktuální výstavy je prostředí galerie a její provoz. Petr Dub si vybral konkrétně pozici kustodky, která nás latentně a zároveň ostentativně doprovází na našich cestách galerií. Pokud by vás dílo zajímalo blíže, stavte se v Galerii 10. 5. v 17:00 a zúčastněte se autorské prohlídky osobně s Petrem Dubem.

Autorka: Kristina Vazačová

One Response to “Start – Up aneb „Vkročení na scénu“”

  1. Odpovědět Petr trnka says:

    já teda nevím, mě tyhle konceptuální výtvory vůbec nepřijdou jako umění. To, že někam doprostřed místnosti zmuchlám hadr, to teda fakt není um.

Leave a Reply