Téma – Kupujete krásno nebo umění?

Žijeme v době, kdy nám naštěstí už nestačí pouze konzumní život a hledáme něco víc… a co že to hledáme? Každý z nás něco jiného. Někdo jde studovat vysokou školu, někdo se přiřadí k náboženské sektě, někdo se obrátí k východním náboženstvím a snaží se studovat východní filozofii. A jsou i tací, jež hledají „duchovno“ a pak nastává hon po všem,co s duchovnem souvisí včetně kreseb, maleb, soch i keramiky, atd.

Určitě znáte ze svého okolí člověka, který třeba rád kreslí a maluje. Víte o něm, že je rád, když nakreslí konvičku, s docházením na nějaký kurz je to pochybné, jednou přijde pak dvakrát ne a tak pořád dokola. Navštěvuje pravidelněji meditace v městském centru, kde se snaží poslat celému světu spolu s ostatními kladnou energii.

Pak váš kamarád začne kreslit energetické, duchovní kresby či malby, vy mu je pochválíte, načež se kamarád rozhodne donést svoje nakreslené anděly do centra, kde se po nich zapráší, každý je v ten moment chce a kamarád se rozhodne je v centru prodávat. Že by byl lidumil a dával je zdarma, je nesmysl i materiál přece něco stojí, že? Pak je doporučen do dalších center, ozývají se mu lidé lačnící po svítivých andělech.

Nedivím se – barevná paleta je složena převážně z teplých odstínů a  bílá je v kresbě dominantní, přesto teplé barvy nepohlcuje a poskytuje jim prostor vyniknout a odhalit se. Jestli je umístění centrálního motivu na zlatý řez či je uprostřed na papíře, zda přepadává a je nevyvážený, to váš kamarád neřeší. Ostatně ani člověk lačnící po „duchovnu“ také ne, jen je mu za čas na kresbě něco divné – něco jakoby nesedělo. Váš kamarád patrně zrovna v kurzu kresby chyběl, když se probíralo umisťování do formátu, zlatý řez, kompozice – tyto pojmy jsou mu naprosto cizí. Ve škole se je neučil, nebo navštěvuje kurzy pravidelně – ale zrovna v tomto kurzu se takové základy neprobírají.


Co tím chci vlastně říci? I já si ráda takový příjemný obrázek pověsím na zeď. Je mi jedno, kdo ho maloval – prostě se mi líbí. Umělecká hodnota je pro mne dost důležitá, ale když si mám vybrat zda si do obýváku pověsím plakát, kopii či originál od Edvarda Muncha – Výkřik, nebo za ty samé peníze kresbu od kamaráda s příjemnou paletou barev – co myslíte?

autorka: Lenka Husáriková

No Responses to “Téma – Kupujete krásno nebo umění?”

Leave a Reply