Téma -Museumjaarkaart

Pro počáteční vyjasnění pojmu Museumjaarkaart musím poukázat na jeho původ – holandština. Kartička, stejná jako všechny ty ostatní, kreditní, zákaznické a slevové, jichž máme v peněžence často až desítky, se pořizuje za účelem volných vstupů do všech státem podporovaných muzeí v Holandsku, chcete-li být korektnější – v Nizozemí. Je to jeden z bezkonkurenčních projevů systému podpory kultury tak, jak to funguje právě v zemi tulipánů.

Museumjaarkaart se pořizuje na rok, je k dostání v jakémkoli muzeu a její cena je rozdělena dle věku žadatele. Dospělý má tak za cenu 39,95 Euro neomezený vstup do více než 400 muzeí. Jednotlivý vstup například jen do VanGoghMuseum v Amsterdamu je 14 Euro.

Nechci tu však pět ódy na jakousi permanentku, kterou málokdo využije vzhledem k lokalitě této nabídky, avšak chci poukázat na systém podpory kultury a motivaci lidí se vzdělávat a podporovat rozvoj tak důležité složky života jako je právě kultura. V dalších zemích jsem se setkala maximálně s výhodnými vstupy, či předplacením víkendových neomezených vstupů. V Nizozemsku funguje tato možnost mimořádně účelově a to i s uvědoměním, jaká je zde životní úroveň. Úroveň, kdy si každý pracující člověk může dovolit bez problémů běžné vstupy.

Komu by se nelíbil tento přístup? Koho by nemotivoval  a nevybízel k sebevzdělávání v různých odvětvích, nejen v oblasti umění, ale i technologie, přírodovědy a historie… Osobně jsem díky této možnosti poznala mnohem mnohem víc, než by bylo bez ní. Anatomie doktora Tulpa mi učarovala na tolik, že jsem ji chodila pravidelně navštěvovat. Nejlépe v hodinách, kdy je muzeum poloprázdné. To je pak umocnění dojmů a pocitů nejintenzivnější. Předpokládám však, že toto nemusím nikomu vykládat.

A teď se zaměřme na situaci v České republice. Nebylo by něco podobného fajn pro všechny strany? Co je kde špatně? Přemýšlím. Kulturní vyžití je tady v Praze celkem obstojné, musí se však mocí mermo vyhledávat. Museumjaarkaart mi ještě platí…

http://www.museumjaarkaart.nl/

autor: Lucie Hojná

2 Responses to “Téma -Museumjaarkaart”

  1. Odpovědět Název says:

    Podpora kultury a umění je v těchto zemích opravdu kouzelná. Například v Belgii (podobně jako v některých dalších zemích EU) je zákonem daná povinnost investovat tři procenta z rozpočtu veřejných staveb do umění. To je stimulace uměleckého trhu, o jaké se nám může jen zdát. Díky tomu se následně uživí velká spousta galerií – umělců – institucí a to vůbec nemluvím o vzdělávacím, psychologickém a estetizujícím efektu… Tzv. kreativní průmysl je u nás, přes všechna vyjádření ministra kultury, pořád ještě sotva v plenkách.

  2. Odpovědět Název says:

    Mám dojem, že u nás jsou to procenta z “hazardu” – kasina a herny.

Leave a Reply